Proč politici jen málokdy dodrží předvolební sliby


Několik měsíců před volbami tradičně začnou zaplavovat naše města i vesnice billboardy s tvářemi nejrůznějších politiků. Často na nich najdeme také různé sliby, to, co daný politik udělá, pokud jej zvolíme. Zdaleka nejčastěji se jedná o snížení daní, avšak najdeme tu toho mnohem víc. Když však volby pominou, obvykle zjistíme, že z onoho velkého počtu slibů, které daná strana udělala, jich bude splněno jen pár. To už tradičně patří k volebnímu koloritu, ale proč to tak vlastně je?

 

politici nám dávají před volbami mnoho slibů

 

V první řadě si musíme říci, proč politici tyto sliby vůbec dávají, když vědí, nebo alespoň tuší, že nebudou splněny. Důvod je zde jednoduchý: přilákat voliče. Jde tu v podstatě o každý hlas, a tak není divu, že se jednotliví kandidáti snaží využívat každou možnou taktiku, včetně právě slibování nejrůznějších věcí. Některé z nich jsou nereálné už od pohledu, jiné zase vypadají uvěřitelně. Splněno jich je však jen málo, a to hned z několika důvodů.

 

Tím prvním je, že se o to daný politik ani nepokusí. Ví totiž, že je to hloupost, která by naší zemi spíše škodila. V tomto případě tedy v podstatě svým voličům lhal. To se nejlépe pozná ve chvíli, kdy se o daném problému hlasuje. Stačí se podívat na výsledky hlasování a možná budete překvapeni, kolik jich hlasuje proti tomu, co ve svých proklamacích podporují, a naopak.

 

jak funguje politika

 

Někdy však skutečně daný kandidát chce dodržet to, co svým voličům slíbil. Bohužel nevládne sám, a každá politická strana má své vlastní cíle, kterých se snaží dosáhnout. Ty pak bývají často rozdílné. Je tedy nepravděpodobné, že návrh projde poslaneckou sněmovnou v takové podobě, v jaké ji původní politik navrhl. S největší pravděpodobností bude nutné ujednat kompromisy, které nebudou dobré ani pro jednu stranu, a tak se od toho časem nakonec upustí úplně.

 

Bez ohledu na situaci však není pochyb, že politici jsou ochotni udělat prakticky cokoliv, aby ve volbách získali náš hlas. Na to bychom měli myslet, až příště půjdeme k urně. Prakticky nikdo z nich totiž není skutečně upřímný.