Nakupování díky počítači


Informační technologie není tady tak úplně dlouho, jak si mnoho lidí myslí. Třeba když jsem se zeptala svého bratra, který je o šest let mladší a je mu tedy dvacet let, tak on mi řekl, že vůbec neví, jak je tady dlouho informační technologie. On si prý myslel, že je tady opravdu už odpradávna, že je tady jednoduše nonstop. On si jednoznačně takhle dvacetiletý mladík nedokáže představit, jaké to bylo bez počítače. My jsme třeba ještě před třiceti lety žili bez internetu. Vůbec jsem netušila, co je to informační technologie anebo že si také vlastně můžu někdy stáhnout film anebo online nakupovat.

Dříve počítač byl vzácnost.

Vzpomínám si, že myslím poprvé díky informační technologii a díky počítači, jsem si poprvé objednala něco z internetu. To mi bylo pětadvacet let a také vím, že to trvalo asi deset dní, než to přišlo domů a vím, že zásilkám stála kolem dvou set korun, že prý to bylo opravdu hodně omezené a bylo to děsně drahé. Dneska je to úplně jiné, dneska kolikrát máte také dopravu zdarma anebo třeba opravdu hodně levně a také vám k různému zboží dají nějaké věci zdarma, jako dárek.  Tohle se mi opravdu hodně líbilo. Dříve to nebylo, ale také se tomu nedivím, to byla jednoznačně novinka. A tak je logické, že tam nebude nic zadarmo anebo to dají strašně levně.

Dnes má počítač kdo má každý.

Ale myslím si a předpokládám, že dříve si na tom opravdu někdo namastil kapsu. Jak prodejci online, tak také samozřejmě pošta. Dříve byla jenom pošta, dříve nebyli třeba jiní dopravci, kteří vám doručili zboží, když nebyli pošťáci. Dneska je to úplně jiné. Dneska si můžete vybrat dokonce také dopravce, můžete si dokonce vybrat také den a hodinu, kdy vám tohle doručí. Já jsem si naposledy objednávala díky počítači pračku. Přišla mi opravdu hned druhý den. Opravdu si už nedokáži představit, že bych neměla počítač a že bych se nevyznala v informační technologii a celkově v informatice.